poniedziałek, 21 czerwca 2021

Monitor interaktywny czy tablica interaktywna? Radzimy, co wybrać do szkoły

Rynek technologii edukacyjnych na świecie szturmują monitory interaktywne. W Polsce już wielu dyrektorów szkół i firm edukacyjnych wybrało monitor jako wyposażenie swoich placówek. Dla tych, którzy stoją przed takim wyborem, w krótkim zestawieniu postaramy się omówić najistotniejsze różnice pomiędzy tablicami interaktywnymi SMART z projektorami a monitorami tej samej firmy.Niewątpliwą zaletą monitorów jest to, że osoba pracująca przy nich nie rzuca cienia na ekran. Obraz wygląda podobnie jak na ekranie telewizora.

W przypadku tablic interaktywnych urządzeniem wyświetlającym obraz na powierzchni tablicy jest projektor. Nauczyciel piszący na tablicy znajduje się pomiędzy rzutnikiem, a samą powierzchnią interaktywną, co niestety powoduje efekt zasłaniania własnym ciałem wyświetlanego obrazu. Piszący musi przyzwyczaić się do takiej pozycji, aby ten cień minimalizować. Oczywiście nowoczesne projektory z krótką ogniskową redukują efekt cienia i nie ma on żadnego wpływu na komfort pracy z tablicą.

Przewagą tablic interaktywnych z projektorem jest bez wątpienia wielkość uzyskiwanego obrazu, co ma niebagatelne znaczenie przy kształtach zwykłych sal lekcyjnych i liczebności klas w szkołach. Uczniowie siedzący w ostatnich rzędach muszą przecież widzieć dobrze wyświetlane na tablicy obrazy i adnotacje nauczyciela. W celu uzyskania zbliżonej czytelności jak na tablicy o przekątnej 77” trzeba by użyć większych monitorów z oferty edukacyjnej Smart Technologies o przekątnej 75 cali.


Niestety w parze z wielkością monitora idzie jego cena, ale warto wspomnieć, że szkoły, zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług mogą, po spełnieniu warunków, zaopatrywać się monitory interaktywne bez podatku VAT.

Znacznym walorem monitorów jest rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Standardowe projektory oferują rozdzielczość zwykle ograniczoną do XGA (1024×768) lub WXGA (1280×800), zaś monitory to już standardowo rozdzielczość 4K (3840×2160).

Czyli jednak monitor?

Monitor interaktywny jest w zasadzie urządzeniem bezobsługowym. Projektory działające wraz z tablicami potrzebują raz na jakiś czas czyszczenia filtra powietrza i zdarza się, że również wymiany lampy (częstotliwość zależna od intensywności eksploatacji tablicy z projektorem). Można powiedzieć, że koszty eksploatacji monitora są bardzo niskie, a tablicy średnie.

Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to nie zachodzi żadna różnica, bo w przypadku obu rozwiązań spotkamy się z doskonałym programem do przygotowywania, przeprowadzania i archiwizacji lekcji SMART Notebook. Jest on dołączony zarówno do tablic, jak i do monitorów.

Ważne jest również to, aby pamiętać, że monitor dotykowy nie jest tym samym, co monitor interaktywny. Wiele firm oferuje takie tańsze rozwiązanie do szkół. Główna różnica polega na tym, że monitor interaktywny wyposażony jest w specjalny program służący prowadzeniu zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych. Monitor dotykowy jest tylko wyświetlaczem z możliwością sterowania komputerem poprzez dotyk.

Kolejnym krokiem w jeszcze większe możliwości samego monitora jest wyposażenie go w komputer. W chwili obecnej prawie wszystkie wyświetlacze Smart Technologies mają takie rozwiązanie wbudowane na stałe. Zostało ono nazwane SMART iQ i jest oparte o system Android. Rozwiązanie wszystko w jednym, zawiera: cyfrową białą tablicę, SMART kapp, wbudowaną przeglądarkę internetową, Notebook Player, podgląd wejść wideo na żywo, konfigurowalny ekran powitalny, indywidualne profile nauczycieli oraz aplikacja do sterowania przygotowanym materiałem lekcyjnym na monitorze zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu z systemem Android. Wszystkie te funkcje pozwalają prowadzić zajęcia lekcyjne z monitorem SMART bez konieczności podłączania i uruchamiania komputera.


Przedstawione powyżej argumenty są przyczyną bardzo dużej popularności monitorów interaktywnych w zastosowaniach edukacyjnych.Reklama Image Recording Solutions sp. z o.o.:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyposażenie sali konferencyjnej – Przewodnik 2024

  W nowoczesnym biznesie dobrze wyposażona sala konferencyjna jest kluczowym elementem skutecznej komunikacji i współpracy. Prawidłowe prz...