wtorek, 9 lipca 2024

Najlepsze lekcje na tablice i monitory interaktywne w programie SMART Notebook

 

1. Partykuła


Partykuła
, często niezauważana w codziennej komunikacji, odgrywa ważną rolę w języku polskim, wpływając na odbiór i interpretację wypowiedzi, dodając im emocji i niuansów znaczeniowych. Jest to nieodmienna część mowy, która wyraża emocje, intencje czy stosunek mówiącego do wypowiedzi, nie pełniąc funkcji składniowej. Przykłady to „no”, „niech”, „by”, „nawet”, „właśnie”. Partykuły mogą zmieniać percepcję wypowiedzi, dodając znaczenie emocjonalne czy wzmacniając przekaz.

Partykuły wyrażają emocje (np. „chodźże!”), modalność (np. „Niechby dostał tę pracę!”), oraz wzmacniają lub osłabiają wypowiedź (np. „nawet” podkreśla coś nieoczekiwanego). Organizują wypowiedzi jako łączniki logiczne („więc”, „zatem”).

Tradycyjna gramatyka wyróżnia różne rodzaje partykuł, takie jak pytające, przeczące, twierdzące, życzące, rozkazujące, ale nowoczesne podejścia upraszczają tę klasyfikację, traktując je jako elementy dodające znaczenie bez zmiany struktury gramatycznej.

Zrozumienie i stosowanie partykuł jest kluczowe w nauce języka i codziennej komunikacji, umożliwiając świadome kształtowanie wypowiedzi. W programie SMART Notebook dostępne są lekcje dotyczące partykuł, przygotowane przez Panią Ewę Hrybacz i Panią Magdalenę Krupińską.



2. Mord w balladzie "Lillie" Adama Mickiewicza


Ballady Adama Mickiewicza są częścią programu nauczania języka polskiego na wszystkich poziomach edukacyjnych. W szkole podstawowej uczniowie czytają "Powrót taty", "Panią Twardowską" i "Świteziankę". W liceach i technikach omawiane są "Romantyczność" i inne wybrane teksty, takie jak "Lilie", mroczna ballada o morderstwie.

Na stronie tablice.net.pl/lekcje znajduje się prezentacja Ewy Hrybacz Zbrodnia to niesłychana… Lilije A. Mickiewicza. Lekcja została zaktualizowana i wzbogacona o gry SMART: “Odwróć na zewnątrz” i “Ułóż w kolejności”. Uczniowie poznają treść utworu, cechy ballady, charakteryzują bohaterkę i uzupełniają związki frazeologiczne.

Lekcję można pobrać klikając w link na stronie i ściągając plik SMART Notebook. Jeśli brak programu, można go bezpłatnie pobrać: https://support.smarttech.com/en/downloads/notebook. Plik można też zaimportować do Lumio, choć niektóre elementy mogą nie działać poprawnie. Lekcję można edytować, dodając np. quiz dotyczący ballady.

Prezentacja jest przydatna w starszych klasach podstawówki oraz w liceum/technikum. Uczniowie mogą analizować motywy zbrodni i kary oraz odnosić się do innych utworów, jak Świtezianka i Balladyna, a także Lady Makbet. Lilie Mickiewicza z lekcją SMART Notebook to skuteczny sposób na udaną lekcję.

Dostępna jest także krzyżówka dla uczniów: https://share.eclipsecrossword.com/play/5fa3e3bc/lilije.


3. Światowi i europejscy producenci niektórych wyrobów

Nowy zestaw ćwiczeń – karty pracy do programu SMART Notebook, używane do nauczania geografii w szkole podstawowej i średniej. Materiały są dostępne na II i III etapie edukacyjnym. Udostępnione przez Dariusza Łuszczyka ze Szkoły Podstawowej im. ks. Leona Poeplau w Kończewicach. Pliki działają z wersją 17 i nowszymi dla Windows oraz 16.2 i nowszymi dla Mac, bez potrzeby korzystania z Adobe Flash.

Więcej szczegółów tutaj.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jakie są główne zalety wykorzystania monitorów SMART w salach konferencyjnych?

Główne zalety wykorzystania monitorów interaktywnych SMART w salach konferencyjnych obejmują: 1. Interaktywność : Monitory interaktywne SM...